Logo

Laserowa rewitalizacja pochwy

Co to jest zespół rozluźnienia pochwy?

Zespół rozluźnienia pochwy to dolegliwość, która w szczególności dotyka panie po porodach, zwłaszcza wielokrotnych. Ciąże i porody wpływają na ciało kobiety nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie. Mięśnie stają się słabsze, skóra bardziej rozciągnięta. Dolegliwość ta może się również pojawić w okresie menopauzy. Teoretycznie zatem dosięga kobiety w każdym wieku.
Dla wielu kobiet zespół rozluźnienia pochwy stanowi poważny problem w kontaktach intymnych, co zazwyczaj powoduje spadek lub całkowitą utratę satysfakcji seksualnej.

Metody leczenia zespółu rozluźnienia pochwy

Stosujemy  innowacyjne, a zarazem nieinwazyjne, metody rewitalizacji pochwy takie, jak:
• Rewitalizacja laserowa – obkurczanie błony śluzowej przy użyciu lasera frakcyjnego
• Nawilżanie oraz napięcie błony śluzowej:

       – mezoterapia koktajlami witaminowymi, kwasem hialuronowym
       –  mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Na czym polega zabieg rewitalizacji pochwy i jakie są metody leczenia?

Do niedawna problem luźnej pochwy rozwiązywany był wyłącznie operacyjnie. Dziś można poprawić napięcie tkanek za pomocą zabiegu laserowego, bez konieczności poddawania się operacji, bez ryzyka powikłań oraz wydłużonego okresu rekonwalescencji.

Laserowy zabieg obkurczania pochwy powoduje zwiększenie napięcia tkanek. Błona śluzowa pochwy staje się bardziej elastyczna i napięta poprzez zwiększenie produkcji włókien kolagenowych. Zabieg polega na zastosowaniu lasera CO2, który oddziałuje na ścianki pochwy.
Kontrolowana energia lasera CO2 dostarczana do kanału pochwy oraz obszaru wejścia do pochwy powoduje ogrzanie tkanki i zawartego w niej kolagenu.

Jak przebiega zabieg laserowy ?

Podgrzanie kolagenu doprowadza do obkurczania się kolagenu w tkance; włókna kolagenu stają się krótsze i grubsze, w wyniku czego następuje kurczenie i zmniejszanie się naświetlanej błony śluzowej pochwy. Poza obkurczaniem błony śluzowej pochwy, rozpoczynają się procesy remodelowania kolagenu i neokolagenezy – leczona błona śluzowa pochwy jest wzbogacona o nowy kolagen; wydaje się młodsza, bardziej napięta i elastyczna, a to powoduje zmniejszenie wiotkości pochwy oraz niwelowanie skutków zespołu rozluźnienia pochwy.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Zabieg rekomendowany jest pacjentkom, cierpiącym na spadek napięcia i rozluźnienie pochwy wywołane porodami, urazami okołoporodowymi, okresem menopauzy, wrodzonymi zmianami tkanki łącznej, zmianą wagi ciała, infekcjami, chronicznymi upławami, paleniem, procesem starzenia się, okresem menopauzy (obniżenie poziomu żeńskich hormonów i zanikanie pochwy). Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są infekcje w obrębie pochwy oraz zmiany anatomiczne pochwy. Najczęstsze objawy zespołu rozluźnienia pochwy to dyspareunia, spadek libido, problemy z osiąganiem orgazmu, suchość pochwy, atrofia pochwy. Podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest szczegółowy wywiad ginekologiczny, badanie ginekologiczne oraz zlecane są odpowiednie badania (np. cytologia), celem wykluczenia przeciwwskazań oraz ewentualnych zmian anatomicznych uniemożliwiających wykonanie zabiegu.

Jakich efektów można oczekiwać po zabiegu?

Zabieg zwiększa elastyczność pochwy, zapobiega również wystąpieniu zjawiska wysiłkowego nietrzymania moczu. Poprawie ulegają doznania pacjentek w trakcie stosunku, polepsza się jakość i komfort ich życia.

Ile zabiegów laserem CO2 wymaganych jest do uzyskania pożądanego efektu?

Zazwyczaj wystarcza przeprowadzenie jednego zabiegu. W razie potrzeby (zależnie od stopnia rozciągnięcia pochwy) zabieg można powtórzyć po ok. 4 tygodniach.
U kobiet w wieku rozrodczym efekt pojawia się już po miesiącu i utrzymuje się przez lata lub do czasu następnego porodu, podczas którego może dojść do ponownego rozciągnięcia tkanek. Zabieg sprawia, że kolejny poród wpływa mniej destrukcyjnie na ściany pochwy oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia zespołu rozluźnionej pochwy. Regularne ćwiczenie mięśni Kegla podtrzymuje efekt na dłużej. U kobiet w wieku okołomenopauzalnym oraz menopauzalnym zabieg powinno stosować się wraz z terapią hormonozastępczą – odpowiedni poziom hormonów przedłuży pozytywne skutki zabiegu. Cena zabiegu uzależniona jest od ustalonego przez specjalistę planu leczenia: rodzaju oraz liczby zabiegów.

Jak należy pielęgnować skórę po zabiegu?

Po zabiegu pacjentka może wrócić do codziennych obowiązków. Istnieje ewentualność wystąpienia przesięku surowiczego, z tego względu zaleca się stosowanie podpasek do momentu, aż przesięk nie ustąpi. Po zabiegu zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna przez okres około 2-4 tygodni.