Chirurg Proktolog – Paweł Siekierski
Kim jest lekarz proktolog ?
Problemy proktologiczne są bezpośrednio związane z flebologią. Hemoroidy czy ich zapalenia i zakrzepice są codziennie spotykane w gabinecie flebologicznym. Często obie te grupy chorób mogą nieść wspólny początek. Ich wspólne źródło może znajdować się w jamie brzusznej w okolicy naczyń. Stany zapalne tych miejsc powodują zaburzenia w przepływie krwi żylnej co ma istotny wpływ na stan naszych naczyń. W związku z tym proktologia i flebologia to dziedziny, które się przenikają – powinny być leczone i prowadzone wspólnie.
Proktologia to dziedzina chirurgii, która zajmuje się chorobami dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zatem jelitem grubym, które możemy podzielić na kątnicę, okrężnicę i odbytnicę przechodzącą następnie w kanał odbytu i odbyt. W związku ze znacznym unaczynieniem tego obszaru często spotykane są tu zmiany naczyniowe.
Lekarz proktolog:
- zapobiega
- diagnozuje
- leczy
dolegliwości nierzadko postrzegane przez pacjentów jako wstydliwe i bolesne, przez co często zgłaszają się do niego zbyt późno.
Zupełnie jednak niepotrzebnie – specjalista proktolog to lekarz jak każdy inny a problemy proktologiczne to przypadłości które trzeba leczyć.
Jakie dolegliwości leczy proktolog ?
Choroby, którymi zajmuje się proktolog, przez samych pacjentów często są wypierane lub bagatelizowane. To ogromny błąd. Wielu z nich należy się przyjrzeć pod kątem diagnostyki nowotworowej a zgodnie z główną zasadą medycyny – lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Choroby diagnozowane przez proktologa to:
- hemoroidy
- nietrzymanie stolca
- szczelina odbytu
- ropień okołoodbytniczy
- zakrzepica naczyń okolicy odbytu
- uchyłki jelita grubego
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- nowotwory jelita grubego (trzeci najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn!)
Z jakimi objawami zgłosić się do proktologa?
Nieprzyjemne dolegliwości i uczucie dyskomfortu z dolnego odcinka przewodu pokarmowego może obejmować:
- ból w dolnej części jamy brzusznej
- wyczuwalna zmiana w okolicy odbytu
- zaparcia
- biegunki
- krew lub śluz w stolcu
- świąd odbytu
Jeżeli masz jakiś z wymienionych objawów koniecznie zgłoś się do proktologa.