Logo

Plastyka korekcyjna odstających małżowin usznych

Chirurgiczna operacja uszu, inaczej otoplastyka, to dla wielu osób jedyny sposób na to, aby pozbyć się wieloletnich kompleksów związanych z wyglądem. Dzięki niej można skorygować odstające lub zbyt duże małżowiny, a także poprawić wygląd płatków uszu. Chociaż małżowiny uszne są niepowtarzalne i charakterystyczne dla danej osoby, to jednak w każdej można odnaleźć charakterystyczne elementy budowy. Dzięki znajomości anatomii można je wymodelować tak, by nabrały jak najbardziej naturalnego kształtu. Najczęściej operowane wady uszu to:

Odstające uszy — operacja polega na przecięciu skóry za uchem i odsłonięciu chrząstki, a następnie kształtowaniu chrząstki za pomocą  szwów po jej wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu. Na samym końcu zszywa się ranę skórną i zakłada opatrunek.

Guzek Darwina — zgrubienie w tylnej górnej części obrąbka małżowiny usznej. Szacuje się, że tę wadę wrodzoną ma ok. 10% populacji. Guzek Darwina nie pełni żadnej istotnej funkcji i jego usunięcie nie wiąże się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Jest najczęściej zauważany gdy towarzyszy odstawaniu małżowin usznych. Zabieg korekcji odstawania małżowin powoduje zwykle, że guzek Darwina przestaje przeszkadzać. W wybranych przypadkach można usunąć sam guzek. Zabieg przeprowadza się ze względów estetycznych.

Zwinięta małżowina uszna – wada związana z nieprawidłową budową małżowiny, która może zawijać się na zewnątrz lub do wewnątrz, w górnej części. Czasami zdarza się, że małżowina jest zwinięta całkowicie.

Po przebytym zabiegu uszy mogą być obrzęknięte i zasinione. Wszystkie dolegliwości powinny jednak ustąpić po około 10-14 dniach. Opatrunek zazwyczaj jest zmieniany 3-4 dni po operacji. Między 8 a 10 dobą usuwane są szwy skórne — opatrunek na głowie zamienia się na opaskę. Jeśli pacjent został poddany znieczuleniu miejscowemu po zabiegu, może opuścić szpital po krótkiej obserwacji. Przez kilka tygodni po korekcji uszu należy chronić je przed wszelkimi urazami. Należy nosić opaskę przez 2 tygodnie bez przerwy, a następnie przez 2 miesiące na noc.